<< mai 2021 >>

Lõputunnistuste andmete vaatamine, allalaadimine ja jagamine portaalis edu.ee

HTM logo

Tänavuste gümnaasiumi riigieksamite tulemused selguvad peagi ning paljudel põhikoolilõpetajatel on lõputunnistused tänaseks juba käes.

Käesoleval õppeaastal saavad põhikooli ja gümnaasiumi lõpetajad lisaks traditsioonilisele pabertunnistusele ka lõputunnistuse digitaalse tõendi, mida saab vaadata ja alla laadida portaalis www.edu.ee. Tõendiga saab nii õpingute jätkamisel kui tööle siirdumisel tõendada põhi- ja keskhariduse omandamist.

Lõputunnistuse tõendi vaatamiseks ja allalaadimiseks tuleb:

• logida portaali www.edu.ee sisse ID-kaardi, Mobiil-ID, Smart-ID, pangalingi, Euroopa Liidu liikmesriigi ID või harID autentimiskeskkonna kaudu.
  • valida avanenud töölaua vaates sakk “Tunnistused”.

Kasutajale kuvatakse talle välja antud lõputunnistuste nimekirja ning ta saab:

• avada lõputunnistuse vaatamiseks;
  • laadida lõputunnistuse failina Haridus- ja Teadusministeeriumi digitempliga alla;
  • anda teistele kasutajatele (näiteks kool, tööandja) ligipääsu oma lõputunnistuse andmetele;
  • hallata teistele kasutajatele antud ligipääse.

Täpsema juhise digitunnistuste kasutamiseks leiab siit.

Lisaks käesoleva õppeaasta lõpetajatele saavad oma lõputunnistuse andmeid näha ja alla laadida ka kõik need, kes lõpetasid põhikooli või gümnaasiumi 2004. aastal või hiljem. Nende lõpudokumendid saavad portaalis www.edu.ee nähtavaks alates 1. juulist 2020.

Korduma kippuvad küsimused

• Kas põhikooli lõpetajad, kes on alaealised, saavad samuti oma lõputunnistust digitaalsel kujul näha ja alla laadida?
    Jah, saavad. Selleks tuleb end portaali www.edu.ee sisse logida. Kuna alates 15. eluaastast on ID-kaardi omamine isikut tõendava dokumendina kohustuslik, saavad kõik lõpetajad oma andmeid näha. ID-kaardi PIN-koode saab vajadusel hõlpsasti uuendada Politsei- ja Piirivalveameti klienditeenindustes.
  • Kui lapsevanem portaali www.edu.ee sisse logib, kas ta näeb oma lapse lõputunnistust?
    Kõik lõputunnistused väljastatakse isikupõhiselt ja kuvatakse portaalis www.edu.ee välja vaid autenditud kasutajale tema töölaual. Seetõttu lapsevanem oma töölaual lapse lõputunnistust ei näe. Küll aga saab laps võimaldada lapsevanemale ligipääsu oma lõputunnistuse andmetele.

Kätte on jõudnud ka aktiivne sisseastumiste aeg. Alates 15. juunist 2020 saab sisseastumiste infosüsteemi SAIS kasutajatoega ühendust võtta telefoni teel. SAIS kasutajatoe telefoninumber on 608 0707 ja kõnedele vastatakse tööpäeviti ajavahemikus kell 9:00 – 17:00. Helistama on oodatud nii õppima kandideerijad kui õppeasutuste töötajad. Kirja teel saab endiselt pöörduda aadressil .

Soovime kõigile tegusat suve ja mõnusat koolivaheaega!

Haridus- ja Teadusministeerium