• Ürituste kalender

    << jaan. 2025 >>
    ETKNRLP
    30 31 1 2 3 4 5
    6 7 8 9 10 11 12
    13 14 15 16 17 18 19
    20 21 22 23 24 25 26
    27 28 29 30 31 1 2
  • Tulemas | toimumas

  • Uudiste arhiiv:

Tervisekassa ja Terviseamet paluvad lapsevanemate tähelepanu seoses imikutele üliohtliku läkakoha leviku kiire tõusuga

Info läkaköha kohta

Viimastel nädalatel on läkaköhasse haigestumine kasvanud. Tervisekassa edastab Teie kooli/lasteaia lastevanematele olulise info, mida lapse tervise osas tähele panna.

Ennetamine

Kõige tõhusam võimalus oma lapsi läkaköha eest kaitsta on nende õigeaegne vaktsineerimine.

Läkaköha on eriti ohtlik alla 1-aastastele lastele – imikuid tuleb vaktsineerida täpselt vastavalt immuniseerimiskavale ehk 3-kuuselt, 4,5-kuuselt ja 6-kuuselt.

Samuti on oluline laste õigeaegne revaktsineerimine – seda tuleb teha 1,5-2-aastaselt, 6-7-aastaselt ja 15-16-aastaselt.

Laps vaktsineeritakse tema perearstikeskuses ning 15-16-aastaste noorte revaktsineerimine toimub kooliõe poolt koolis. Kui juhtub, et mingid vaktsineerimised on lapsel jäänud tegemata, saab need järgi teha. Selleks tuleb võtta ühendust oma perearstikeskusega või kooliõega. Oma lapse vaktsineerimise seisu saab iga lapsevanem kontrollida Terviseportaalist www.terviseportaal.ee. Juhul, kui lapse vaktsineerimised ei ole Terviseportaalis nähtavad, tuleb andmete tagantjärgi sisestamiseks pöörduda vaktsineerimist läbi viinud tervishoiuteenuse osutaja poole. Sel juhul on lapse terviseajalugu ühest kohast mugavalt kättesaadav.

Läkaköha vaktsineerimise efektiivsus 1-3-aastastel jääb 80-84 protsendi juurde ning 7. eluaastaks on efektiivsus langenud 62 protsendini.

Seetõttu on oluline nii õigeaegne väikelaste vaktsineerimine, kellele on läkaköha eriti ohtlik, kui ka koolilaste revaktsineerimine 6-7-aastaselt ja 15-16-aastaselt, kes on aktiivsed bakteri levitajad ja võivad haigestuda raskelt.

Eesti riiklikus immuniseerimiskavas märgitud vanusegruppidele mõeldud vaktsiini jagub piisavalt.

Tervisekassa ja Terviseamet panevad lapsevanematele südamele, et vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Nakkushaigused ei ole maailmast kadunud, kuid mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Haigusnähud, tunnused, tüsistused, ravi

Haigusnähud

Esimesed haigusnähud on sarnased külmetushaigusele – nohu, aevastamine, väike palavik, kurguvalu ja kerge köha. Köha muutub järk-järgult tugevamaks, ühe-kahe nädala pärast kujuneb välja aeglaselt intensiivistuv, läkaköhale iseloomulik hootine köha. Läkaköha vastu vaktsineeritud lastel ja täiskasvanutel on haiguse kulg kergem ja sageli ebatüüpiline.

Peamised tunnused

  • Püsivad köhahood (eriti öösiti), mis võivad kesta mitu nädalat;
  • “Haukuva“ heliga köha ning köhahoogude järel vilinaga sissehingamine;
  • Oksendamine pärast köhahoogu (sagedamini väikelastel);
  • Hingamise peatumine (apnoe) imikutel.

Tüsistustena võib tekkida sagedamini kopsupõletik, aju hapnikupuudus ning keskkõrvapõletik.

Terviseamet soovitab kindlasti vaktsineerida ka lapseootel naisi alates 27. rasedusnädalast ja inimesi, kelle peres on alla 3-kuuseid imikuid.

Läkaköha sümptomite korral tuleb ravi saamiseks pöörduda koheselt arsti poole. Inimene muutub nakkusohutuks 2-5 päeva pärast peale antibiootikumravi alustamist, st et ta ei nakata kaua teisi inimesi. Ilma ravita võib haige inimene olla nakkusohtlik kuni 3 nädalat.

Immuniseerimata lähikontaktsetele (esmalt pereliikmetele) tuleb määrata antibiootikumravi.

Rohkemat infot leiab:
Tervisekassa
Terviseamet

Tervisekassa ja Terviseameti teavitusleht (PDF)

Loe lisaks Terviseameti kodulehelt: Hoiatus: Läkaköhasse haigestumine on kasvanud, imikud haigestuvad üliraskelt!

ja vaata lapse vaktsineerimiskalendrit